پرستاری از بیمار

وظایف پرستار بیمار که در خانه از او نگهداری می کند طیف گسترده ای از خدمات مراقبت های بهداشتی و پزشکی است که می تواند برای هر کسی با نیازهای خاص ارائه شود. پرستاران بیمار دارای مدارک پرستاری و یا بهیار تجربی هستند که با توجه به ماهیت و شرایط بیماری به مراقبت از بیمار مشغول می شود.
در این حالت، پرستاران بسته به نیازهای شخصی بیمار، طیف گسترده ای از خدمات مقرون به صرفه را به بیماران برای ایجاد راحتی در منزل شخص را ارائه می دهند. پرستار بیمار پس از مشورت با پزشک با همکاری وی یک برنامه مراقبتی برای اهداف درمانی مفید را برای بیمار تبیین می کنند. مراقبت پرستاری در منزل عمدتاً برای مراجعانی در نظر گرفته شده است که به اندازه کافی خوب هستند تا از بیمارستان مرخص شوند، اما هنوز برای انجام خدمات پیشگیرانه، درمانی و یا توانبخشی به پرستار نیاز دارند.
مراقبت‌های پرستاری در منزل می ‌تواند کوتاه‌ مدت، بلند مدت، بر اساس برنامه شیفت، ساعتی، روزانه یا هفتگی باشد. خدمات پرستار شامل خدمات در زمینه های فیزیکی و ذهنی تا عاطفی و روحی بیمار است.​

افرادی که نیاز است از خدمات پرستاری بهره مند باشند عبارتنداز:

افراد مبتلا به بیماری های مزمن
افرادی که صدمات و مشکلات پزشکی دارند
افراد دارای معلولیت
افراد با نیازهای ویژه
افراد با بیماری سرطان و یا جراحی شده و در بستر
بیماران اعصاب و روان
بیماران ICU،CCU، CVA،MS،CP

(تمام رده های سنی)

خدمات اجتماعی پزشکی


اصلی ترین مراقبت هایی که توسط پرستاران و بهیاران برای بیمار انجام می شود شامل: انجام تزریقات و پانسمان و شستشوی زخم، انجام فیزیوتراپی، گفتاردرمانی، خدمات دارویی و برخی از خدمات تخصصی دیگر شامل: تراکئوستومی ها، نظارت بر سیستم تنفسی، مسائل پیچیده مربوط به خودداری مانند استوما، کاتتر، تغذیه PEG یا لوله تغذیه است.
بسیاری از بیماران برای نظافت شخصی و امورات بهداشتی نظیر استحمام و توالت رفتن نیاز به کمک دارند که وظایف رفع این موارد برای بیمار به عهده پرستار است. به خصوص که در زمان بیماری برخی از بیماران با مسائل مربوط به بی اختیاری روبرو هستند و نیاز به پوشک دارند. تعویض مرتب پوشک برای جلوگیری از ابتلا به عفونت برعهده پرستار است. تعویض و مراقبت از سوند نیز از دیگر اموراتی است که پرستاران به آن رسیدگی می کنند.
اندازه گیری مرتب فشارخون، قند خون، ضربان قلب و تهیه گزارش برای پزشک معالج در صورت نیاز، توجه به خدمات دارویی و یادآوری قرص و داروها و تزریق آمپول و سرم از جمله خدماتی است که توسط پرستاران صورت می گیرد.

چرا باید از خدمات اعزام پرستار بیمار استفاده کنیم؟

وقتی فرد بیمار در منزل نگهداری می‌شود و دوران بیماری خود را در خانه می‌گذراند با حضور در خانه و در جمع خانواده روحیه بهتری برای مقابله با بیماری خواهد داشت و از طرفی خانواده و عزیزان نیز بهتر متوجه روند درمان و بهبودی اوضاع سلامت فرد بیمار قرار خواهند گرفت.
از دیگر مزایای استفاده از خدمات اعزام پرستار، به صرفه بودن هزینه‌های پرستاری نسبت به خدمات بستری در بیمارستان است. احتمال ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در این نوع از خدمات وجود ندارد. پرستار در خانه، در واقع یک پرستار اختصاصی و منطبق با شرایط بیمار است که کاملاً وقت و توجه خود را به یک بیمار معطوف می‌کند. حضور در کنار بیمار و توجه به شرایط پیرامون بیمار باعث می‌شود پرستار در مراقبت خود فاکتورهای محیطی را نیز در نظر بگیرد.
نکته بسیار مهمی که در خدمات پرستاری لحاظ می‌شود این است که ساعات کاری پرستار که باید بر بالین بیمار حاضر شود از طرف خانواده و توصیه‌های پزشک تعیین می‌شود؛ این مورد یکی از مهم ترین جنبه‌های استفاده از خدمات پرستار بیمار است.​